Glagolska vremena – Kompletan vodič za hrvatski jezik
05 Ožu

Glagolska vremena – Kompletan vodič za hrvatski jezik

Glagolska vremena: Jednostavan vodič za pravilnu uporabu u svakodnevnom govoru

Glagolska vremena su temelj svakog jezika, a u srpskom jeziku imamo bogatstvo od šest osnovnih vremenskih oblika. Pravilno korištenje glagolskih vremena omogućava nam precizno izražavanje kada se neka radnja događa - u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti.

Uz vremenske oblike, glagoli se dijele na lične i nelične, gdje lični oblici razlikuju lica i imaju vremensko značenje. U hrvatskom i srpskom jeziku, ova glagolska vremena nisu samo gramatička pravila koja trebamo naučiti, već alati koji našem jeziku daju dubinu i preciznost.

Razumijevanje glagolskih vremena nije samo školska obaveza - ono nam otvara vrata prema elegantnijem izražavanju i jasnijem prenošenju misli. Bilo da pišemo poslovni e-mail ili razgovaramo s prijateljima, pravilna upotreba glagolskih vremena čini našu komunikaciju učinkovitijom.

Prezent – nijanse sadašnjosti

Prezent je glagolsko vrijeme koje označava radnju koja se događa u sadašnjosti. U hrvatskom jeziku tvori se dodavanjem nastavaka na prezentsku osnovu glagola.

Glavni nastavci za tvorbu prezenta su: -am, -aš, -a, -amo, -ate, -aju; -im, -iš, -i, -imo, -ite, -e; -em, -eš, -e, -emo, -ete, -u; -jem, -ješ, -je, -jemo, -jete, -ju. Izbor nastavka ovisi o vrsti glagola.

Prezent ima nekoliko važnih funkcija u svakodnevnoj komunikaciji:

  • izražavanje radnje koja se događa upravo sada (Čitam knjigu.)
  • izražavanje radnje koja se ponavlja (Svako jutro trčim.)
  • izražavanje općih istina (Zemlja se okreće oko Sunca.)

Zanimljivo je da prezent ponekad koristimo i za izražavanje budućnosti. Na primjer: "Sutra putujem u Zagreb." Taj se oblik naziva futurski prezent.

Prezent nesvršenih glagola označava radnju koja traje ili se ponavlja, dok prezent svršenih glagola najčešće izražava buduću radnju ili se koristi u zavisnim rečenicama.

U književnim tekstovima često susrećemo historijski prezent – pripovijedanje prošlih događaja u prezentu radi živopisnosti. "Marko ulazi u sobu i ugleda starca kako sjedi u kutu."

Upotreba prezenta daje tekstu neposrednost i živost, čineći ga bližim čitatelju. To je jedan od razloga zašto se često koristi u novinskim člancima i pripovjednoj prozi.

Perfekt – izražavanje završenih radnji

glagolska vremena

Perfekt je prošlo glagolsko vrijeme koje koristimo za izražavanje završenih radnji. U hrvatskom jeziku, perfekt se tvori od nenaglašenog prezenta pomoćnog glagola "biti" i glagolskog pridjeva radnog.

Pomoćni glagol "biti" u perfektu dolazi u sljedećim oblicima: sam, si, je, smo, ste, su. Ovi oblici se kombiniraju s glagolskim pridjevom radnim koji se mijenja prema rodu i broju.

Primjeri perfekta:

  • Ja sam čitao/čitala knjigu.
  • Ti si pisao/pisala domaću zadaću.
  • On je igrao nogomet. / Ona je pjevala pjesmu.

Perfekt koristimo u nekoliko situacija:

  1. Za radnje koje su se dogodile i završile u prošlosti
  2. Za opisivanje prošlih iskustava
  3. Za prepričavanje događaja koji nemaju vezu sa sadašnjošću

U razgovornom hrvatskom jeziku, perfekt je najčešće korišteno prošlo vrijeme. Za razliku od nekih drugih jezika, hrvatski perfekt nema ograničenja kada se radi o vremenskom okviru događaja.

Ponekad se perfekt koristi i bez pomoćnog glagola, posebno u književnim djelima ili novinskim naslovima: "Stigao vlak iz Zagreba" umjesto "Stigao je vlak iz Zagreba".

U njemačkom jeziku, perfekt ima nešto drugačiju ulogu, ali također označava završene radnje. Tvori se pomoću pomoćnih glagola "haben" ili "sein" i participa perfekta glavnog glagola.

Imperfekt – povijesni aspekt hrvatskog jezika

Imperfekt je prošlo nesvršeno glagolsko vrijeme koje ima posebno mjesto u povijesnom razvoju hrvatskog jezika. Ovaj glagolski oblik koristio se za izražavanje radnji koje su trajale u prošlosti ili su se ponavljale.

U starijim razdobljima hrvatskog jezika, imperfekt je bio mnogo češći u svakodnevnoj komunikaciji nego što je danas. Nalazimo ga u brojnim književnim djelima iz starije hrvatske književnosti, posebice u djelima dubrovačkih pisaca.

Tvori se od nesvršenih glagola dodavanjem karakterističnih nastavaka na infinitivnu ili prezentsku osnovu. Ti nastavci su: -ah, -aše, -aše, -asmo, -aste, -ahu ili -jah, -jaše, -jaše, -jasmo, -jaste, -jahu ili -ijah, -ijaše, -ijaše, -ijasmo, -ijaste, -ijahu.

Zanimljivo je da se imperfekt danas rijetko koristi u svakodnevnom govoru. Čuva se uglavnom u književnim tekstovima, posebice u poeziji i svečanom stilu, gdje doprinosi posebnom umjetničkom dojmu.

U dijalektima hrvatskog jezika situacija je raznolika. Neki dijalekti, poput čakavskog i dubrovačkog govora, bolje su sačuvali upotrebu imperfekta od standardnog jezika.

Kroz stoljeća, imperfekt je postupno gubio na važnosti u korist perfekta, koji je postao dominantno prošlo vrijeme. Ova promjena odražava prirodnu evoluciju jezika.

U suvremenom hrvatskom jeziku, imperfekt se smatra arhaičnim oblikom. Njegovu funkciju najčešće preuzima perfekt nesvršenih glagola koji omogućava izražavanje istih vremenskih odnosa.

Aorist – književna posebnost

perfekt primjeri hrvatski

Aorist je jedinstveno glagolsko vrijeme koje daje posebnu živost književnim djelima. Ovaj drevni oblik, čije ime dolazi od grčke riječi aoristos (neodređen), označava radnju koja se dogodila u bliskoj prošlosti.

U suvremenoj komunikaciji aorist je rijedak, ali u književnosti cvjeta. Pisci ga koriste kada žele stvoriti dramatičan efekt ili naglasiti brzinu radnje.

"On uđe u sobu i pogleda oko sebe" zvuči mnogo dinamičnije nego "On je ušao u sobu i pogledao oko sebe". Prva verzija s aoristom stvara osjećaj neposrednosti i napetosti.

Aorist se tvori od svršenih glagola dodavanjem posebnih nastavaka:

    1. lice jednine: rekoh, vidjeh
    1. lice jednine: reče, vidje
    1. lice jednine: reče, vidje

Zanimljivo je da neki hrvatski dijalekti još uvijek aktivno koriste aorist u svakodnevnom govoru. To posebno vrijedi za dijelove Dalmacije i neke ruralne krajeve.

Mnogi hrvatski klasici poput Ivana Mažuranića u "Smrti Smail-age Čengića" obilato koriste aorist. Time postižu ritmičnost i brzinu pripovijedanja koja drži čitatelja u napetosti.

Iako se u modernom jeziku sve rjeđe pojavljuje, aorist ostaje moćno stilsko sredstvo koje daje tekstu izražajnost i poetičnost.

Pluskvamperfekt – prošlost prije prošlosti

Pluskvamperfekt je pretprošlo glagolsko vrijeme u hrvatskom jeziku. Ono opisuje radnju koja se dogodila prije neke druge radnje u prošlosti, što ga čini vrlo specifičnim u sustavu glagolskih vremena.

Tvorba pluskvamperfekta je jednostavna. On nastaje kombinacijom perfekta ili imperfekta pomoćnog glagola "biti" i glagolskog pridjeva radnog glavnog glagola. Pogledajmo kako to izgleda:

Primjer s perfektom pomoćnog glagola:

  • Ja sam bio pisao pismo prije nego što je stigao.
  • Oni su bili otišli kad smo mi došli.

Primjer s imperfektom pomoćnog glagola:

  • Ja bijah pisao pismo prije nego što je stigao.
  • Oni bijahu otišli kad smo mi došli.

Pluskvamperfekt se često koristi u složenim rečenicama, posebno kada želimo naglasiti vremenski slijed više radnji. On omogućuje precizno izražavanje vremenske perspektive.

U svakodnevnom govoru pluskvamperfekt se manje koristi, često ga zamjenjuje perfekt. Međutim, u književnosti i formalnom pisanju i dalje ima važnu ulogu.

Kada koristimo pluskvamperfekt?

  • Za izražavanje radnji koje su se dogodile prije druge prošle radnje
  • U pripovijedanju za opisivanje događaja koji prethode glavnoj radnji
  • Za stvaranje vremenskog konteksta u složenim narativima

Hrvatski pluskvamperfekt ima sličnosti s istim vremenom u drugim europskim jezicima, poput njemačkog Plusquamperfekta ili engleskog Past Perfect Tense.

Futur prvi – budućnost izražena jednostavno

vrste glagolskih vremena

Futur prvi je složeno glagolsko vrijeme koje koristimo kad govorimo o radnjama koje će se dogoditi u budućnosti. Tvori se od nenaglašenog prezenta pomoćnog glagola htjeti i infinitiva glavnog glagola.

Pomoćni glagol htjeti u futuru prvom dolazi u kratkim oblicima: ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će. Ovi oblici uvijek stoje uz infinitiv glavnog glagola i zajedno čine buduće vrijeme.

Primjeri futura prvog:

  • ja ću pisati
  • ti ćeš čitati
  • on/ona/ono će raditi
  • mi ćemo učiti
  • vi ćete putovati
  • oni/one/ona će spavati

Futur prvi može imati i jednostavniji oblik. Kada se infinitiv glavnog glagola koji završava na -ti stavi ispred pomoćnog glagola, može doći do spajanja. Tada se krajnje -i iz infinitiva gubi.

Primjeri jednostavnog oblika:

  • pisat ću (umjesto pisati ću)
  • čitat ćeš (umjesto čitati ćeš)
  • radit će (umjesto raditi će)

Kod glagola čiji infinitiv završava na -ći, ne dolazi do promjene oblika. Pomoćni glagol može stajati prije ili poslije infinitiva.

Primjeri s glagolima na -ći:

  • ići ću / ću ići
  • doći ćeš / ćeš doći
  • naći će / će naći

Futur prvi najčešće koristimo za radnje koje će se dogoditi nakon trenutka govorenja. Ponekad se koristi i za izražavanje zapovijedi ili molbe.

Futur drugi – budućnost završena prije budućnosti

Futur drugi (futur egzaktni) posebno je glagolsko vrijeme u hrvatskom jeziku. Ono označava radnju koja će se dogoditi u budućnosti, ali prije neke druge buduće radnje.

Ovaj oblik često se naziva i predbuduće vrijeme. Kad kažemo "Kad budem završio posao, otići ću kući", opisujemo dvije buduće radnje - jedna će se dogoditi prije druge.

Futur drugi tvori se jednostavno. Potreban je svršeni prezent pomoćnog glagola biti i glagolski pridjev radni. Formula izgleda ovako:

budem, budeš, bude, budemo, budete, budu + glagolski pridjev radni

Primjeri futura drugog u svakodnevnom govoru:

  • Kad budeš stigao, nazovi me.
  • Ako budem imala vremena, posjetit ću te.
  • Čim budete završili zadaću, možete se igrati.

Važno je razlikovati futur drugi od futura prvog. Futur prvi jednostavno opisuje buduću radnju, dok futur drugi postavlja vremenski odnos između dvije buduće radnje.

U hrvatskom jeziku, futur drugi često se koristi u zavisnim rečenicama. Najčešće dolazi uz veznike: kad, ako, čim, dok, nakon što i slične. Ovi veznici pomažu uspostaviti vremenski slijed događaja.

Kondicional prvi – uvjetovanje i mogućnosti

primjeri glagolskih vremena

Kondicional prvi je pogodbeni način u hrvatskom jeziku koji izražava želju, mogućnost ili uvjet. Ovaj glagolski oblik koristi se kada govorimo o radnjama koje bi se mogle dogoditi pod određenim uvjetima ili izražavamo želje.

Tvori se od nenaglašenog aorista pomoćnog glagola biti i glagolskog pridjeva radnog. Pogledajmo kako izgleda tvorba:

Kondicional prvi glagola čitati:

  • ja bih čitao/čitala
  • ti bi čitao/čitala
  • on bi čitao / ona bi čitala / ono bi čitalo
  • mi bismo čitali/čitale
  • vi biste čitali/čitale
  • oni bi čitali / one bi čitale / ona bi čitala

Kondicional prvi može izražavati različita značenja u hrvatskom jeziku. Pogledajmo nekoliko primjera:

Želja: "Voljela bih posjetiti Dubrovnik ovog ljeta."

Mogućnost: "Mogli bismo otići na kavu poslije posla."

Uvjet: "Kad bi prestala kiša, otišli bismo u šetnju."

Kada kondicional prvi izražava želju, često se tvori od glagola koji označava želju i infinitiva. Na primjer: "Htio bih putovati svijetom" ili "Željela bih naučiti svirati klavir."

U svakodnevnom govoru, kondicional prvi često koristimo za pristojno izražavanje molbi ili zahtjeva. "Biste li mi dodali sol?" zvuči ljubaznije nego direktno traženje.

Važno je zapamtiti da se "bi" koristi za sve osobe osim prve i druge osobe množine, gdje koristimo "bismo" i "biste".

Kondicional drugi – prošle mogućnosti i žaljenje

Kondicional drugi, poznat i kao kondicional prošli, poseban je glagolski način u hrvatskom jeziku koji izražava prošle mogućnosti ili žaljenje za nečim što se nije dogodilo. Ovaj pogodbeni način kombinira kondicional sadašnji pomoćnog glagola "biti" i glagolski pridjev radni.

Tvori se po jednostavnoj formuli: kondicional I. glagola "biti" + glagolski pridjev radni glavnog glagola. Na primjer: "bio bih pjevao", "bila bi čitala".

Struktura kondicionala drugog:

  • Ja bih bio radio
  • Ti bi bio radio
  • On bi bio radio
  • Mi bismo bili radili
  • Vi biste bili radili
  • Oni bi bili radili

Kondicional drugi često izražava žaljenje za propuštenim prilikama. Primjerice: "Da sam znao za ispit, bio bih učio cijeli vikend."

Ovaj glagolski način također se koristi za izražavanje hipotetskih situacija u prošlosti koje se nisu ostvarile. "Da je jučer padala kiša, ne bi bili išli na izlet."

U hrvatskom jeziku, kondicional drugi pruža suptilnu mogućnost izražavanja nijansi žaljenja i hipotetskih scenarija. Njegova upotreba daje tekstu eleganciju i preciznost kada govorimo o neostvarenim prošlim mogućnostima.

Za razliku od kondicionala prvog koji može govoriti o sadašnjosti i budućnosti, kondicional drugi isključivo se odnosi na prošla vremena i situacije koje se nisu dogodile ali su mogle.

Najnovije

Najbolje Obrazovne Igre - Top 7 Izbora za Svaki Uzrast

Tražite praktičan izbor igrica koje potiču razvoj logike i kreativnosti? 🤔 Odgovore pronađite u naše..

Grčki alfabet - Jedini vodič kojeg ćete ikad trebati

Interesira li vas kako grčki alfabet utječe na kulturu i znanost? 🤔 Pogledajte vodič s detaljnim čin..

Mozgalice za djecu - Zabavne zagonetke koje potiču razvijanje

Želite li poboljšati dječju kreativnost? 🤔 Isprobajte ove mozgalice koje razvijaju logiku i motoričk..

Rimski brojevi - Brzi vodič za razumijevanje + pretvarač

Kako rimski brojevi funkcioniraju u matematici, kemiji i filmovima? 🤔 Otkrijte pravila pisanja, zani..

Glagolska vremena – Kompletan vodič za hrvatski jezik

🤔 Poznajete li sva glagolska vremena u hrvatskom? Naučite ih lako uz jasne primjere i jednostavna ob..

Preuzmite 10% popusta!