
Povratne zamjenice - Apsolutno SVE što trebate znati
Jeste li se ikad pitali zašto kažemo "Petar se češlja", a ne "Petar češlja njega"? U hrvatskom jeziku, povratne zamjenice zapravo su ključne za izražavanje radnji koje subjekt radi sam sebi.
Povratna zamjenica "sebe/se" pokazuje da se radnja vraća na osobu koja ju vrši, što je stvarno temeljno u našoj gramatici.
Ova posebna vrsta zamjenica stalno iskače u svakodnevnim frazama, od obične rutine ("umijem se") do filozofskih pitanja ("poznaj samoga sebe").
Za razliku od osobnih zamjenica, povratna zamjenica nema nominativ, ne razlikuje rod ni broj – jednostavno vrijedi za sve osobe.
Kada kažemo "On voli sebe", to zvuči sasvim drugačije od "On voli njega". Te male riječi mogu potpuno promijeniti smisao rečenice.
Vrste zamjenica u hrvatskom jeziku
Hrvatski jezik ima više vrsta zamjenica, svaka s nekom svojom ulogom u rečenici. Najpoznatije su osobne, povratne, posvojne, pokazne, upitne i odnosne zamjenice.
Povratne zamjenice u odnosu na druge vrste
Povratna zamjenica "sebe/se" baš je posebna jer označava da se radnja vraća na onoga tko ju radi. Osobne zamjenice (ja, ti, on, ona, ono, mi, vi, oni) imaju nominativ, povratna nema.
Posvojne zamjenice (moj, tvoj, njegov) pokazuju pripadnost, dok povratna zamjenica označava da je objekt radnje zapravo isti kao subjekt. Povratno-posvojna zamjenica "svoj" ima svoju posebnu funkciju jer jasno pokazuje pripadanje subjektu.
Pokazne zamjenice (ovaj, taj, onaj) i upitne zamjenice (tko, što, koji) služe za pokazivanje ili postavljanje pitanja. Povratna zamjenica uvijek upućuje natrag na subjekt – to je njezina glavna fora.
Prepoznavanje povratnih zamjenica
Povratnu zamjenicu možemo naći u naglašenom i nenaglašenom obliku. Naglašeni su sebe, sebi, sobom, a nenaglašeni je jednostavno se.
Ovi oblici se koriste u raznim situacijama, ovisno o naglasku i mjestu u rečenici.
Primjeri:
- "On se češlja" (nenaglašeni oblik)
- "Ona misli samo na sebe" (naglašeni oblik)
Treba razlikovati povratnu zamjenicu od čestica u povratnim glagolima. Kad vidimo "se" u rečenici poput "Smije se", treba procijeniti je li to povratni glagol ili prava povratna zamjenica.
Jednostavno pitajte: "Na koga se odnosi radnja?" Ako je odgovor "na onoga tko radi radnju", riječ je o povratnoj zamjenici.
Primjeri povratnih zamjenica
Povratna zamjenica "sebe" i njen skraćeni oblik "se" jasno pokazuju da se radnja vraća na osobu koja ju izvodi. Taj detalj stalno susrećemo u svakodnevnom govoru.
U hrvatskom jeziku povratna zamjenica ima različite oblike kroz padeže:
- N: -
- G: sebe
- D: sebi
- A: sebe (se)
- L: sebi
- I: sobom
Često koristimo "se" s povratnim glagolima. Na primjer, glagol "smijati se" već u sebi ima povratnu zamjenicu jer radnja ide natrag na subjekt.
Evo nekoliko primjera iz prakse:
- Marko se gleda u ogledalo. (Marko gleda sebe)
- Ana se brine za sebe.
- Oni sebi grade kuću.
Povratnu zamjenicu stalno nalazimo u svakodnevnim izrazima. Kad kažemo "Bojim se visine", koristimo povratni glagol s povratnom zamjenicom koja pokazuje da strah pogađa baš osobu koja ga osjeća.
Ponekad povratna zamjenica označava radnju koja se doslovno vraća na subjekt, a ponekad je samo dio glagola.
U rečenici "Grana se slomila", "se" zapravo ne znači da grana lomi samu sebe. Tu "se" više označava da se nešto dogodilo samo od sebe.
Najčešće pogreške kod upotrebe povratnih zamjenica
Povratne zamjenice često zbunjuju ljude u svakodnevnom govoru i pisanju. Jedna od češćih grešaka je korištenje nenaglašenog oblika si uz neprijelazne glagole – to jednostavno nije pravilno.
Mnogi pogriješe koristeći si uz prijelazne glagole koji već pokazuju da se radnja odnosi na subjekt. Na primjer, umjesto "Kupila sam si novu haljinu", bolje je reći "Kupila sam novu haljinu".
Često se miješaju povratne zamjenice "sebe" s osobnim zamjenicama. Kad radnja subjekta djeluje na njega samog, treba koristiti povratnu, a ne osobnu zamjenicu.
Još jedna česta greška je kriva upotreba povratno-posvojne zamjenice svoj. Ljudi često koriste posvojne zamjenice (moj, tvoj, njegov) umjesto "svoj" kad govore o nečemu što pripada subjektu.
Primjeri čestih pogrešaka:
- ❌ "Uzeo je njegovu knjigu." (ako misli na svoju knjigu)
- ✅ "Uzeo je svoju knjigu."
Nepravilna sklonidba povratne zamjenice također stvara probleme, posebno u različitim padežima gdje se lako zamijeni s drugim vrstama zamjenica.
Naglašeni i nenaglašeni oblici povratnih zamjenica često zbunjuju. Treba znati kad ide "sebe", a kad "se".
Povratne zamjenice u složenim rečenicama
Povratne zamjenice imaju važnu ulogu u složenim rečenicama hrvatskog jezika. One označavaju da se radnja vraća na osobu koja je vrši.
To postaje posebno jasno kad spojimo više rečenica u jednu cjelinu. U takvim slučajevima, povratna zamjenica "sebe/se" često iskače u prvi plan.
Subjekt glavne rečenice tada radi nešto sam sebi. Zanimljivo, ova povratna zamjenica nema nominativ i uvijek se odnosi baš na subjekt – ne mari za lice, rod ili broj.
Primjeri upotrebe:
- Ana je rekla da se veseli izletu. (Ana veseli sebe)
- Učenici su vidjeli da se profesor nasmijao. (profesor je nasmijao sebe)
Treba razlikovati povratne zamjenice od ostalih zamjenica u složenim rečenicama. Na primjer, pokazne zamjenice (ovaj, taj, onaj) zapravo upućuju na nešto drugo, dok se povratne uvijek vrte oko subjekta.
Odnosne zamjenice (koji, koja, koje) vežu zavisnu rečenicu s imenicom iz glavne rečenice. Pogledajte: Djevojka koja se češlja stoji pokraj prozora.
Tu odnosna zamjenica "koja" povezuje rečenice, a povratna "se" pokazuje da radnja ide natrag na subjekt. Povratna zamjenica zapravo pomaže izbjeći zabune u složenim rečenicama.
Jasno daje do znanja da se radnja vraća na subjekt, a ne na neki drugi dio rečenice. U upitnim rečenicama, upitne zamjenice (tko, što, koji) mogu se pojaviti zajedno s povratnim zamjenicama.
Primjer? Tko se prepoznaje na ovoj slici?