Vrste drvenih igračaka
Drvene igračke možemo podijeliti na igračke za:
- puzanje i hodanje
- rješavanje problema
- društvene igre
- ulogu
- zabavu na otvorenom
Igračke za puzanje i hodanje primjerene su bebama i maloj djeci koja uče puzati i hodati. Uključuju različite vrste vozila na kotačima poput kamiona, auta, vlakića, ali i igračke koje se mogu gurati i vući.
Igračke za rješavanje problema uključuju razne vrste slagalica, zagonetki, igre pamćenja i kocke za slaganje. Razvijaju kognitivne i motoričke vještine kod djece. Neke od najpoznatijih drvenih društvenih igara su šah i domino. Igračke za igru uloga uključuju drvene kuhinje, radionice, kuće za lutke i još mnogo toga. Kroz igranje uloga djeca razvijaju socijalne i emocionalne vještine.
Zabava na otvorenom odnosi se na igru u parkovima gdje se nalaze drvene ljuljačke, tobogani, penjalice i slično.
Drvene igračke za djecu - kako odabrati pravu?
Kod odabira drvenih igračaka za djecu važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih stvari:
- dob i interes djeteta
- ekološki aspekti
- razvoj vještina
- sigurnost.
Drvene igračke dostupne su za djecu svih uzrasta pa je pri kupovini potrebno obratiti pozornost za koju dob je igračka namijenjena. Igračka mora privući i interes djeteta i potaknuti njegovu maštovitost. Drvene igračke za djecu ekološki su prihvatljivije od plastičnih i imaju dug vijek trajanja. Mnoge od njih proizvedene su od održivog drva ili drugih prirodnih materijala. Igračke bi trebale poticati razvoj vještina kod djece poput kreativnosti i socijalnih vještina.
Drvene kuhinje i radionice idealne su za igranje uloga koje razvijaju socijalne i emocionalne vještine. Kod kupovine drvenih igračaka potrebno je provjeriti njihovu sigurnost, odnosno da ne sadrže sitne dijelove i oštre rubove.
10 prednosti drvenih igračaka
Ako još uvijek nisi uvjeren u prednost drvenih igračaka nabrojat ćemo ih još nekoliko:
1. Bezvremenske su - motivi drvenih igračaka od prije 50 godina jednako su zabavni kao oni iz sadašnjosti. Dječja mašta im može dati neke nove uloge i priče te ih tako oživjeti!
2. Drvene igračke nisu na baterije - većina drvenih igračaka ne zahtjeva nikakvu „energiju“ osim dječje mašte. Bez brige, djeca se mogu igrati koliko god žele, baterije se neće istrošiti!
3. Ne proizvode buku - možda zvuči nebitno ali pitajmo bilo koju mamu što misli o bučnim igračkama.
4. Smanjuju tjeskobu kod djece - igra s drvenom igračkom smiruje, ne izaziva nervozu, nije glasna, „nervozna“. Djeca se mirno igraju bez potrebe za galamom i agresivnošću.
5. Drvene igračke su sigurne - drvene igračke napravljene su tako da se ne mogu slomiti. To znači da nema oštrih rubova ni potencijalnih dijelova za ozljedu. Igra je potpuno sigurna.
6. Potiču djecu na interakciju i suradnju - dok se igraju drvenim igračkama, djeca izmjenjuju ideje, smišljaju zajedno pravila i plan igre. Razvijaju empatiju, uvažavaju tuđe mišljenje, uče slušati i imati razumijevanja.
7. Utječu na motorički razvoj - dok mali prstići prevrću drvenu igračku razvija se fina motorika i jačaju mišići ruke. To sve ima utjecaj na kasniji hvat olovke i pisanje općenito.
8. S drvenom igračkom štedimo - s obzirom da su trajnije, drvene igračke donose uštedu. Možda su malo skuplje u odnosu na plastične ali dugoročno, drvena igračka će trajati godinama. Što za druge materijale ne možemo reći.
9. Potiču kreativnost - drvene igračke najčešće su vrlo jednostavne. Nemaju unaprijed smišljenu samo jednu određenu aktivnost, one potiču maštu te stvaranje novih uloga i priča. Igra svaki put može biti potpuno drugačija od one prethodne.
10. Jačaju osjetila - dodirom drvene igračke, njene prirodne teksture, potiče se rad svih osjetila a najviše taktilnog. Dodirom dijete istražuje igračku, prati njene linije te tako izaziva znatiželju i potiče na razmišljanje.
Drvene igračke za djecu po dobi
U nastavku teksta klasificirati ćemo uporabu drvenih igrački prema dobnim skupinama:
Drvene igračke za djecu od 0-2 godine
Drvene igračke ako i sve druge moraju biti prilagođene sposobnostima i interesima djeteta, a uz to moraju biti sigurne i jednostavne. Neke od drvenih igračaka prilagođenih dobi od 0-2 godine su:
1. Drvene guralice
2. Drvene slagalice
3. Drvene zvečke i grickalice
4. Drvene kocke
5. Drvene igračke za guranje i vuču.
Drvene guralice vrlo su korisne u najranijoj dobi djeteta za učenje hodanja i razvijanje motoričkih vještina. Guralice su stabilne i sigurne i pružaju stabilnost bebi dok hoda.
Drvene slagalice za djecu od 0-2 godine obično su izrađene od velikih, jednostavnih komada koji su prilagođeni malim rukama. Idealne su za razvijanje kognitivnih vještina i rješavanje problema.
Drvene zvečke i grickalice najčešće su izrađene od prirodnog drva i boja što ih čini sigurnim za grickanje i igru.
Drvene kocke razvijaju motoričke vještine kod djece i potiču maštovitost. Djeca ih koriste za gradnju, stvaranje oblika i slično.
Drvene igračke za guranje i vuču najbolja su zabava za djecu koja uče hodati. Izrađene su od drveta i imaju kotače pa ih djeca mogu vući ili gurati.
Drvene igračke za djecu od 2-4 godine
Za djecu od 2-4 godine drvene igračke su alat za razvoj motoričkih i kognitivnih vještina, kreativnosti i maštovitosti. Ova dobna skupina ima veću sposobnost koordinacije pa mogu koristiti malo složenije drvene igračke:
1. Setove za gradnju
2. Igračke za ulogu
3. Vlakove i željeznice
4. Slagalice i puzzle
Drveni setovi za gradnju razvijaju motoričke i kognitivne vještine kod djece. Od blokova, kocki i drugih oblika mogu graditi kuće, tornjeve i razne druge stvari. U ovoj dobi djeca uživaju u igrama uloga. Drvene kuhinje, kuće za lutke i radionice odlične su za razvijanje maštovitosti i socijalnih vještina.
Drveni vlakovi i željeznice potiču razvijanje prostorne savjesti i kreativnosti. Djeca mogu dodavati i uklanjati tračnice i vlakove i tako stvoriti različite situacije i priče.
Drvene slagalice i puzzle za djecu od 2-4 godine veće su i složenije, stoga djeca imaju više izazova i zabave dok ih slažu.
Drvene igračke za djecu od 5+ godina
Djeca od 5 i više godina mogu se igrati složenijim igračkama koje razvijaju kognitivne, motoričke i emocionalne vještine. Drvene igračke za djecu koje pružaju zabavu i izazov potiču i kreativnost, maštovitost i razvoj socijalnih vještina. Kod djece ove dobne skupine popularni su veliki drveni setovi za slaganje i gradnju, mozgalice, igre eksperimenata i puzzle.
Zaključak
Da rezimiramo, drvene igračke zbog svojih brojnih prednosti jedne su od najomiljenijih igračaka na tržištu. Za razliku od drugih igračaka, drvene igračke za djecu ekološki su prihvatljive. Izrađene su od prirodnog drveta i boja i dugotrajne su stoga se s njima može igrati više generacija. Drvene igračke potiču razvoj vještina poput kreativnosti, maštovitosti, motorike i STEM vještina. Pri odabiru drvenih igračaka za djecu važno je obratiti pažnju na dob i interes djeteta.
Često postavljena pitanja
1. Zašto odabrati drvene igračke za djecu?
Drvene igračke sigurne su i prirodne, potiču razvoj kreativnosti, maštovitosti i motoričkih vještina. Ekološki su prihvatljive i trajne.
2. Kako odabrati pravu drvenu igračku za dijete?
Drvene igračke prilagođene su dobnim skupinama i interesima djece, stoga je pri kupovini potrebno uzeti u obzir dob, interes i sposobnost djeteta.
3. Kako održavati drvene igračke?
Kako bi ostale sigurne i izdržljive, drvene igračke potrebno je čistiti i održavati. Mogu se čistiti blagim sapunom i vodom.