Ljubitelji ukrasa, šivanja i likovnog u školi, jeste li se ikad susreli s materijalom zvanim filc? Taj se materijal popeo visoko na ljestvici najtraženijih proizvoda koje koristimo za
izradu naših malih rukotvorina zbog svojih brojnih prednosti. Pročitaj više u nastavku teksta.
Filter
Filc je tekstilni materijal koji se proizvodi spajanjem i stiskanjem vlakana, obično vunenih, kako bi se stvorila čvrsta tkanina. Za razliku od tradicionalnih tkanina, filc se ne proizvodi tkanjem, već se vlakna mehanički spajaju kroz proces koji uključuje vlagu, toplinu i pritisak. Filc može biti izrađen i od sintetičkih vlakana kao što su poliester. Zbog svoje izdržljivosti, izolacijskih svojstava i otpornosti na habanje, filc se često koristi u odjeći, obući, rukotvorinama, kao i u industrijskim primjenama poput izolacije i filtracije.
Postoji mnogo različitih vrsta tkanine od filca. Svaka se vrsta po nečemu izdvaja te svaka ima drukčiju svrhu. U nastavku ćete saznati koja je vrsta idealna za vas i vaša remek-djela.
Ovo su glavne vrste filca:
Ovo je vrsta filca koja je 100 % izrađena od sinektičkih ili umjetnih materijala. Iz tog je razloga i najjeftiniji tip filca. Osim za šivanje, ovaj je filc pogodan i za lijepljenje.
Zašto odabrati ovaj tip tkanine od filca?
Idealan je za početnike koji su se tek susreli s filcom te za one koji baš i ne uživaju u šivanju. Može podignuti nezahtjevne i brze kućne projekte na sasvim novu razinu tako da vaš završni proizvod izgleda kao da ste nad njim probdjeli brojne neprospavane noći. Ovaj tip filca veoma vole i djeca.
Za razliku od gore spomenutog tipa filca, ova je tkanina izrađena od mješavine prave vune i sinektičkih i umjetnih vlakana, stoga je u višem cjenovnom rangu. U dućanima u inozemstvu često se ovaj tip tkanine od filca naziva Filc premium.
Zašto odabrati ovaj tip tkanine od filca?
Ako izrađujete proizvode koje prodajete ili pak poklon nekoj dragoj osobi, zasigurno će vam kvaliteta biti na prvom mjestu kako bi vaš konačni proizvod u konačnici zablistao.
Ova je tkanina najmekša na dodir od svih ostalih vrsta tkanine od filca. Također je najskuplji na tržištu. No, ako od ove tkanine od filca želite izrađivati predmete koji bi trebali imati čvrstu i stabilnu strukturu, bolje da ovaj materijal preskočite zbog njegove mekoće.
Zašto odabrati ovaj tip tkanine od filca?
Tkanina od 100 % vunenog filca najbolja je za izradu proizvoda koji su namijenjeni za dekorativnu svrhu. Idealna je za šivanje.
Kada šivate s filcom, važno je odabrati prave konce koji će odgovarati vašem projektu. Evo nekoliko vrsta konaca koje možete koristiti za šivanje s filcem:
1. Poliester: Konac od poliestera je izdržljiv i otporan na istezanje, što ga čini odličnim izborom za šivanje filca, posebno ako radite na projektu koji zahtijeva snažne šavove.
2. Pamučni konac: Pamučni konac je mekši od poliestera i može biti dobar izbor ako radite s filcem od prirodnih vlakana. Također, pamučni konac je prikladan za projekte koji zahtijevaju fleksibilne šavove.
3. Konac za vezenje: Ako radite detaljan rad na filcu, kao što je vezenje, konac za vezenje može biti odličan izbor. Ovaj konac je obično deblji i dostupan u širokoj paleti boja.
4. Najlon konac: Ako radite na projektu koji zahtijeva izuzetnu čvrstoću, kao što su torbe ili obuća, konac od najlona može biti dobar izbor jer je izuzetno izdržljiv.
5. Vuneni konac: Ako šivate s filcem od vune, možete koristiti i vuneni konac. To može pomoći u postizanju ujednačenog izgleda i osigurati da se šavovi lijepo stapaju s materijalom.
Kada šivate s filcem, također je važno koristiti odgovarajuće igle. Preporučljivo je koristiti deblje igle s oštrim vrhom kako biste lakše probili kroz gustu tkaninu filca. Također, pazite da konac koji koristite odgovara boji vašeg filca, osim ako ne želite da šavovi budu uočljivi kao dekorativni element.
Šivaći stroj i filc dobro se slažu, šivaći je stroj dobro koristiti kad vam je potreban jak i ravan šav te kad nemate vremena za ručno šivanje i želite nešto sašiti što je prije moguće.
Filc možete šivati pomoću šivaćeg stroja i tako oživjeti uspomene iz djetinjstva kad ste promatrali svoju majku ili baku kako vrijedno šiju te se ovaj put sami okušati ili stvoriti nešto posebno s vašim djetetom.
Ne brinite, čak i ako vam šivanje nije jača strana te u njemu nipošto ne uživate, filc je pogodan i za škare i ljepilo. No, nije baš preporučljivo koristiti one iste škare i ljepilo kao iz djetetove likovne kutije!
Preporuke za škare i ljepilo:
Škare
Neka škare koje ćete koristiti za izrađivanje proizvoda od filca budu vrlo oštre. To je veoma bitno za pravilan i uredan rez. Ne preporučuje se koristiti iste škare kao i za papir kako s vremenom ne bi otupjele. Škare za tkaninu idealan su izbor. Za male komade su preporučljive manje oštre škare, a za veće komade veće škare s oštricama odgovarajuće veličine.
Ljepilo
Ako pretražite po internetu, vidjet ćete da je najčešća metoda lijepljenja filca obično ljepilo pomiješati s malo vode u loncu. Problem kod te metode je što voda duboko prodire u materijal koji postane tvrd kad se osuši te tad možemo pozdraviti onu mekanost 100 % vune. Jedan je od boljih izbora pištolj za ljepilo ili ljepilo koje je namijenjeno isključivo tkanini.
Crtanje i pisanje po filcu
Za takve aktivnosti odlične su olovke topive u vodi ili pak flomasteri za tkaninu. Brojni će odabrati i krojačku kredu. Naravno, za početak uvijek možete koristiti i običnu kemijsku olovku. Imajte na umu da je uvijek bolje crtati i označavati na poleđini, a ne na prednjoj strani.
Održavanje filca
Filc nije pretjerano osjetljiv materijal, no svejedno postoje neke značajke na koje moramo pripaziti kako bi nam proizvod ili materijal ostao u prvobitnom stanju.
Na internetu često možemo naletjeti na pitanja poput smije li se filc uopće prati? Ovisi o vrsti samog filca, no uglavnom i nije baš preporučljivo. Pranje filca u velikoj većini slučajeva može rezultirati skupljanjem materijala ili prelivanjem boja. Ako ga ipak perete, učinite to ručno, najbolje hladnom vodom bez ikakvog sapuna ili deterdženta.
Filc se može glačati. Jedna od dobrih metoda glačanja filca je položiti ga na dasku za glačanje te staviti pamučni ručnik preko njega te ga tako opeglati. Ovaj postupak dokazano pomaže u sprječavanju nabora na filcu
Ako proizvode od filca dobro očuvate te držite na sigurnom mjestu, oni mogu i za deset godina izgledati isto kao i prvog dana. Zapakirajte ga u papir te pohranite na mjesto u kojem neće doći do susreta s prašinom, npr. u ladicu. Filc je najbolje čistiti s nježnom četkicom za zube koja može ukloniti svu površinsku prašinu s njega.
Bez obzira na veličinu i zahtjevnost vašeg projekta u koji ste uključili filc, ostatci su zagarantirani! Ako ste zavoljeli ovaj materijal te ga ne želite baciti, u nastavku članka vam donosimo tri kreativne ideje za situacije kad vam ostane filca:
1. Mozaik od ostataka filca
Kad vam se nakupi podosta filca, najbolje što možete učiniti je stvoriti mozaik. Uz malo kartona na kojem ćete ga posložiti, izrezanih komadića filca (koji ne moraju nužno biti jednake veličine) te ljepila u tren oka ćete dobiti unikatan mozaik.
2. Slike od filca
Još jedna umjetnička i likovna ideja: Umjesto bojicama ili flomasterima, stvarajte filcom! Pomoću komadića možete oblikovati cvijeće, zvijezde, životinje, kišu ili snijeg...
3. Vijenci, ogrlice ili narukvice
Već nam je poznata činjenica da su brojni modni dodatci nastali od filca. Uz ostatke filca lako možete stvoriti prekrasan nakit koji neće proći nezamijećeno.
Filc je nevjerojatno svestran materijal čija se magija krije u jednostavnosti i funkcionalnosti. Bilo da ga koristite u modi, umjetnosti ili tehnologiji, filc je vaš saveznik u pretvaranju kreativnih vizija u stvarnost.