Tempere su odličan izbor za djecu kada je u pitanju slikanje. One su sigurne za korištenje i lako se peru s ruku i odjeće.
Slikanje temperama pruža djeci mogućnost istraživanja različitih tehnika. Mogu miješati boje, nanositi slojeve, koristiti spužve ili prste za stvaranje različitih efekata i tekstura. Ova raznolikost potiče kreativnost i eksperimentiranje kod djece. Više u nastavku teksta.
Filter
Kaže se da je tempera „suha tehnika“ odnosno, tehnika bez sjaja. To je boja koja je gusta, neprozirna i pokrivna. Njome se može slikati na većini podloga; papiru, staklu, drvetu, plastici, platnu. Nakon slikanja rad će izgledati potpuno ispunjeno; nijanse su bezbrojne, crtež uredan, boje vesele i tople. Upravo to je ono što je djeci privlačno - slika koja se dobije kad se rad osuši.
Ono što je posebno značajno kod tempere je njezina brza sušenja.Tempera se brzo suši na zraku, što omogućava umjetnicima da nastave s radom ili da slojeve boje prekrivaju novim slojevima.
Tempere su popularne zbog svoje jednostavnosti korištenja, dostupnosti i sigurnosti. One su posebno pogodne za slikanje s djecom jer su netoksične i lako perive. Također, tempere pružaju širok spektar boja i mogu se miješati kako bi se postigle različite nijanse i tonovi.
Tempere su vrsta boje koja se koristi već stoljećima. Evo pregleda tempere kroz povijest:
1. Antičko doba: Prvi zapisi o upotrebi potječu iz antičkog doba, posebno iz Egipta i Rima. U to vrijeme, tempere su se sastojale od pigmenta pomiješanog s vodom i životinjskim ljepilom.
2. Srednji vijek: Tempere su bile popularne u srednjem vijeku, osobito u religioznoj umjetnosti. U ovom razdoblju, tempere su se uglavnom koristile za slikanje ikona, minijatura i fresaka. Pigmenti su se miješali s jajčanim bijelanjkom kako bi se postigla boja i vezivnost.
3. Renesansa: U renesansi, tempere su doživjele procvat. Poznati slikari poput Giotto, Botticellija i Michelangela koristili su tempere za svoje remek-djela. U ovom razdoblju, dodavanje ulja u mješavinu tempere rezultiralo je većom postojanošću boje.
4. Moderno doba: Tijekom modernog doba zadržale su svoju popularnost u umjetničkom svijetu. Umjetnici poput Gustava Klimta i Wassilyja Kandinskog koristili su tempere u svojim slikama. U ovom razdoblju, pojavile su se i poboljšane formule tempere koje su omogućile veću postojanost boja.
Suvremena upotreba: Danas, tempere se i dalje koriste u umjetnosti, osobito u likovnoj edukaciji djece. Moderne tempere obično koriste akrilna veziva koja omogućavaju brže sušenje i veću postojanost boja.
Djeca nisu baš najsretnija kad im je zadana likovna tehnika npr. olovka. To je za njih siv, bezličan i dosadan crtež. Ne pokazuje dječju osobnost, potrebno je jako puno detalja nacrtati da bi se papir donekle popunio. Izrada traje dugo, rezultat gotovo uvijek nezadovoljavajući. Čast izuzecima!
Drvene bojice su im već draže, uvodi se boja, crtež dobiva odraz dječje mašte i percepcije. Flomasteri su posebna priča, s njima djeca lako boje i vuku poteze, dobivena slika je često preslika onog što su zamislili u svojim glavicama ( više o prednostima rada s flomasterima pročitaj u našem članku ).
Vodene boje vole svi, jednostavne su za rad, posebno zanimljive jer dodavanjem vode dobivamo nijanse koje želimo. Ipak, djeca nisu uvijek zadovoljna dobivenom slikom na kraju. Kad se vodene boje osuše, boja je mnogo svjetlija od one koju dijete želi na papiru, često se boje i preliju jedna preko druge, slika se vrlo lako uništi – kao i papir ( podloga ) ako pretjeramo s količinom vode na kistu.
Zato s temperama navedenih problema nema. Dovoljno su guste, lako se razmazuju kistom po podlozi, miješanjem je moguće dobiti baš svaku nijansu koju dijete zamisli, a ona najveća prednost tempera definitivno je izgled rada kad se OSUŠI. Tek tada boje na papiru izgledaju savršeno. Potezi kistom se osuše i uopće im se ne prepoznaje trag. Boja je na svakom dijelu ravnomjerna i nema nijansiranja ( ukoliko to ne želimo ).
Također, velika prednost rada s temperama je TRAJNOST. Svi su upoznati kako rad s vodenim bojama često pri sušenju promijeni oblik. Krajevi papira se nerijetko zarolaju pa slika izgleda neuredno. Rad s temperama neće promijeniti svoj oblik prilikom sušenja, dapače, bit će čvrst i idealan za uokviriti na zid.
Slikanje temperama je kreativna aktivnost koja pruža mnogo zadovoljstva i mogućnosti izražavanja. Evo nekoliko važnih koraka i savjeta za slikanje temperama:
1. Priprema materijala:
Nabavite kvalitetan set tempera boja, četkice različitih veličina i površine za slikanje, poput papira ili platna.
Zaštitite radni prostor stolnjakom ili novinama kako biste spriječili mrlje na površini.
2. Priprema boja:
Pažljivo otvorite tube s tempera bojama i istisnite malu količinu boje na paletu ili ravnu površinu.
Možete miješati boje kako biste dobili nove nijanse. Eksperimentirajte s različitim omjerima i kombinacijama boja.
3. Početak slikanja:
Umiješajte boje na paleti kako biste dobili željenu konzistenciju i ravnomjernu boju.
Umočite četkicu u boju i nanesite je na papir ili platno. Možete koristiti različite tehnike, poput kružnih poteza, ravno povlačenje četkice ili nanošenje slojeva boje.
4. Istraživanje i kreativnost:
Budite slobodni i eksperimentirajte s različitim tehnikama i teksturama. Koristite prste, spužve ili druge predmete za stvaranje interesantnih efekata na slici.
Pustite mašti na volju i izrazite svoje osjećaje i ideje kroz slikanje temperama. Nema pravila, samo uživajte u procesu stvaranja.
5. Sušenje i čuvanje:
Tempera boje se relativno brzo suše na zraku, ali ostavite dovoljno vremena za potpuno sušenje prije nego što dodirnete ili prekrivate sliku.
Nakon slikanja, temeljito operite četkice i površine kako biste uklonili preostalu boju.
Slikanje temperama je prilika za izražavanje kreativnosti i istraživanje različitih tehnika. Uživajte u procesu i neka vaše slike ožive bojama i maštom.
- za rad s temperom važno je odabrati pravi papir, poznati izraz koji često koristimo je „hrapavi papir iz mape„ - upravo ta hrapavost je bitna jer gusta tempera ispuni te male utoriće u papiru pa slika izgleda potpuno
- kist za tempere je čvršći od kistova za akvarelne boje, a malo mekši od kistova za uljane boje
- pripremiti posudice s vodom, papir za brisanje i sušenje kista te paletu ukoliko bude potrebno za miješanje boja
- nekad su tempere isključivo bile dostupne u malim tubicama dok danas možemo pronaći tempere u malim čašicama ili većim bočicama, što se preporučuje malo starijoj djeci koja su spretna i neće proliti sadržaj
- dobro je staviti podlogu ispod papira kako bi zaštitili namještaj
- neka sloj tempere na podlozi ne bude predebeo jer se na taj način boja ljušti
Kroz slikanje temperama, djeca imaju priliku istraživati različite tehnike, miješati boje i stvarati različite efekte. Ova aktivnost potiče razvoj fine motorike, kreativnog razmišljanja i izražavanja emocija kod djece. Slikanje temperama također donosi osjećaj slobode i radosti, gdje djeca mogu izraziti svoju maštu na papiru.