Danas je kupovina školske torbe i ruksaka po mnogočemu različita od kupovine torbe prije 10 godina. Roditelji moraju biti spremni izdvojiti veće svote novca, ali i svoje vrijeme, kako bi izabrali najbolje za svoje dijete. Jeste li znali da preporučena težina školske torbe ne smije premašiti 15% težine djeteta? Donosimo par savjeta koji će vam pomoći u odabiru idealne torbe i ruksak za školu.
Filter
Kada je u pitanju odabir prave školske torbe ili ruksaka, važno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika. Prva stvar koju trebate razmotriti je veličina. Torba bi trebala biti dovoljno prostrana da stane sve što je djetetu potrebno, ali ne i preteška za nošenje. Također, uvijek biste trebali birati torbe koje su izdržljive i imaju pojačane šavove kako bi izdržale težak teret.
Drugi važan čimbenik je udobnost. Torba bi trebala biti laka i udobna za nošenje na leđima djeteta. Potražite modele s dobro podstavljenim remenima i jastučastim leđima kako bi se smanjio pritisak na leđima i ramenima.
Također, razmislite o stilu torbe ili ruksaka koji bi se najbolje uklopio s osobnošću i potrebama djeteta. Mnogi učenici preferiraju moderne i trendi modele, dok drugi više vole klasične i jednostavne modele.
I na kraju, razmotrite i druge funkcionalne značajke koje torba ili ruksak mogu imati. To mogu biti dodatni pretinci ili džepovi za spremanje dodatne opreme poput tableta ili mobitela, reflektirajući elementi za povećanje vidljivosti u mraku ili vodootporni materijali koji će zaštititi sadržaj torbe u slučaju kiše.
Ukratko, prilikom odabira prave školske torbe ili ruksaka za dijete, razmislite o veličini, udobnosti, izdržljivosti, stilu i funkcionalnosti. Potražite modele koji ispunjavaju ove kriterije i koji će djetetu pružiti sigurno i udobno nošenje te dovoljno prostora za sve školske potrepštine.
Znaš li da preporučena težina školske torbe ne smije premašiti 15% težine djeteta, po novijim istraživanjima čak je smanjeno na 10% . Ako uzmemo u obzir da je prosječna težina prvašića oko 24 kilograma, torba po tom izračunu ne bi smjela težiti više od 3,6 kilograma ( odnosno 2,4 kilograma ako računamo 10% ).
A sada gorka realnost : u Hrvatskoj školska torba jednog prvašića teži između 6 i 7 kilograma. Gotovo duplo više!
Kao negativne posljedice ove naše statistike između ostalog se najviše ističu :
- bol u donjem dijelu leđa
- nepravilno držanje
- umor
- iscrpljenost
- lošija koncentracija u školi, odnosno lošiji školski uspjeh
- Iako, sve navedeno isto tako može biti posljedica i današnjeg načina života djece i mladih – dugotrajno sjedenje, posebno u nepravilnim i neprirodnim položajima te nedovoljno kretanje i vježbanje.
Jedan od najvažnijih faktora koje treba uzeti u obzir prilikom kupnje školske torbe ili ruksaka je ergonomija. Važno je odabrati torbu koja je udobna i neće uzrokovati nelagodu ili ozljede djetetu. Ovdje su neki savjeti za odabir ergonomski ispravne školske torbe ili ruksaka:
1. Pravilno podešavanje: Torbu ili ruksak trebali biste pravilno podešavati tako da je ravnomjerno raspoređen teret i smanjuje se pritisak na kralježnicu i ramena djeteta. Trake za rame trebaju biti široke, podstavljene i prilagodljive, a pojas za prsni koš može pomoći u stabiliziranju torbe.
2. Težina: Torba ili ruksak trebaju biti što lakše, s obzirom na sve školske potrepštine koje dijete mora nositi. Teške torbe mogu uzrokovati nelagodu, bol i ozljede.
3. Leđna podrška: Adekvatna leđna podrška koja će pomoći u raspodjeli težine i smanjiti pritisak na kralježnicu. Leđna podrška može biti podstavljena, prilagodljiva i prozračna kako bi se smanjio znojenje i iritacija.
4. Veličina: Odaberite torbu ili ruksak koji je proporcionalan veličini i tjelesnoj građi djeteta. Torba ili ruksak ne bi trebali biti preveliki ili preteški za dijete.
5. Alternativno nošenje: Ako dijete ima problema s nošenjem teških stvari, kao što su knjige ili laptop, razmotrite alternativne opcije nošenja poput kotačića ili nosiljke za lakše nošenje.
6. Pauze: Važno je da dijete uzme pauze tijekom dana kako bi se smanjio pritisak na ramenima i kralježnici. Preporučuje se da djeca pauziraju svakih 20 minuta i protegnu se, a torbu ili ruksak skinu s ramena.
Ukratko, odabir ergonomski ispravne školske torbe ili ruksaka može smanjiti rizik od nelagode, bolova i ozljeda djetetu. Pravilno podešavanje, lagana težina, adekvatna leđna podrška, proporcionalna veličina, alternativno nošenje i pauze tijekom dana sve su važni faktori za osiguravanje udobnosti.
Kada tražite idealnu školsku torbu ili ruksak za dijete, vjerojatno ćete čuti za anatomske modele. No, što zapravo znači "anatomska" i koje su razlike između anatomske školske torbe i ruksaka?
Anatomska školska torba obično je manja od obične torbe ili ruksaka. Ima oblik koji se prilagođava kralježnici djeteta i ima pojačanu leđnu podlogu koja smanjuje pritisak na leđima. Ova torba ima dva ili tri odvojena pretinca za lakšu organizaciju školskih potrepština i manje je sklona tome da se "pregiba" ili savija pod teretom. Anatomska školska torba često se može nositi samo na jednom ramenu, što je neugodno i nepoželjno.
Anatomski školski ruksak ima pojačanu leđnu podlogu i prostran unutarnji prostor, koji je podijeljen u više pretinaca za lakšu organizaciju. Kao i anatomska školska torba, anatomski ruksak ima oblik koji se prilagođava kralježnici djeteta. Osim toga, anatomski ruksak ima široke, podstavljene trake za rame koje se mogu prilagoditi za ravnomjerno raspoređivanje težine.
Koji je bolji izbor za dijete, anatomska školska torba ili ruksak? Ovisi o osobnim preferencijama i potrebama djeteta. Anatomska školska torba može biti bolji izbor za mlađu djecu, dok je anatomski ruksak pogodniji za stariju koja nose više teških školskih potrepština. Važno je da se izabere torba ili ruksak koja se prilagođava kralježnici djeteta i smanjuje pritisak na leđima i ramenima.
Nadamo se da će sve nabrojene karakteristike pomoći u odabiru idealne školske torbe ili ruksaka.