Oprema za vrtiće - što trebate znati prije uređenja?
27 Velj

Oprema za vrtiće - što trebate znati prije uređenja?

Što sve morate znati?

Često je pitanje: koja je oprema najbolja za vrtiće? Nakon više godina istraživanja, proučavanja i rada s vrtićima nastojat ću donijeti pokoji savjet. Najbolja je sigurno ona oprema koja zadovoljava pedagoške standarde, certifikate te kvalitetom i izgledom je namijenjena za vrtićke sobe.

Jedna od najbitnijih stavki prije samog uređenja vrtića je planiranje opreme za vrtić. Kako će izgledati dječje sobe, prostor za vježbanje i dječje igralište samo su neka od pitanja. Više je stvari na koje morate obratiti pažnju prilikom samog projektiranja. Svaka dječja skupina ima posebne elemente, visina stola i stolica mora odgovarati dobi djeteta, a neke sobe će trebati i posebne centre za igru. Unaprijed treba razmišljati o namještaju otvorenog, poluotvorenog ili zatvorenog tipa koji će odgovarati kvadraturi sobe. U nastavku tekst više o samim idejama i prijedlozima...

Oprema za vrtić - kompletno uređenje vrtića

Prilikom ulaska u dječji vrtić jedan od prvih stvari s kojom ćete se susresti su dječje garderobe. Djeca i roditelji ih stalno koriste i vrlo je bitno od kakvog su materijala napravljene. Ako imate tanka MDF vrata bez zaštita za zatvaranje, vrlo je vjerojatno da ćete ih u dogledno vrijeme uništiti. Sama funkcionalnost garderobnog ormara je podjednako važna. Idealno je da dijete ima klupicu za sjedanje i spremnik za stvari u jednome dijelu. 

Nakon što uđete u sobu potrebno je osmisliti dječje centre za igru. Ovisno o prostoru u kojem se nalazite, namještaj morate prilagoditi dobi djece i njihovim mogućnostima. Da li je potrebna polica za presvlačenje, ormar za krevetiće i posteljinu...? Sve ovisi o njihovoj dobi i zato je planiranje najbitniji proces. Susreo sam se s jednim naručiteljem koji je tražio mnogo krevetića za vrtić iako je samo manji dio djece uistinu spavao tijekom dana. Zašto trošiti ako baš nije potrebno?

Pokušat ću s konkretnim savjetima pomoći kako bi se neke greške ispravile na vrijeme i pomogle u planiranju opreme za vrtiće.

 

Na što trebamo paziti kod uređenja vrtića?

Sigurnost za djecu je najbitniji faktor kojim se moramo voditi. Namještaj mora biti stabilan, kvalitetan i certificiran prema EU standardima. Napisali smo tekst u kojem govorimo o 7 najbitnijih stvari kod uređenje vrtića. Pročitajte taj tekst jer će vam dati detaljne informacije o samom uređenje sobe. Dijete se treba osjećati ugodno i zadovoljno kao u svom domu.

Svaka vrtićka soba ima broj stolova i stolica prilagođeno broju djece. Pripazite na njihove visine jer su za svaku dob različite. Poželjno je da je namještaj modularnog tipa i da se lako može međusobno spajati.  Kada je riječ o opremanju vrtića, police igraju ključnu ulogu u organizaciji i dostupnosti materijala. Međutim, nije svaka polica prikladna za svaku dob. Bitno je odabrati police koje su prilagođene razvojnim potrebama i mogućnostima djece različitih uzrasta.

Za djecu jasličke dobi, preporučujemo niže police koje omogućuju laku preglednost i dostupnost sadržaja. U ovoj dobi, važno je da su igračke i materijali za učenje nadohvat ruke, potičući djecu na samostalno istraživanje i igru. Niske police također smanjuju rizik od nezgoda i ozljeda, pružajući sigurno okruženje za najmlađe.

Kako djeca rastu i razvijaju se, njihove potrebe za se mijenjaju. Starija djeca mogu imati više police, ali i dalje je ključno voditi računa o njihovoj dostupnosti. Trebale bi biti postavljene na visini koju djeca mogu lako doseći, omogućujući im samostalan odabir materijala za rad i igračaka. Ova samostalnost potiče razvoj samopouzdanja, kreativnosti i vještina donošenja odluka.

Dodatna pogodnost koju nudimo su police na kotačima. Ova značajka omogućuje odgajateljima da lako prilagode i preoblikuju prostor prema potrebama aktivnosti i interesima djece. Premještanjem, odgajatelji mogu stvoriti nove centre aktivnosti, potičući djecu na istraživanje različitih područja učenja. Ova fleksibilnost prostora potiče kreativnost, suradnju i prilagodljivost, pripremajući djecu za izazove budućnosti.

Obratite pozornost i na mekane kute gdje će se djeca relaksirati i igrati. Oprema za vrtiće je temelj stvaranja sigurnog, poticajnog i inspirativnog okruženja u kojem će se svako dijete osjećati ugodno, zaštićeno i motivirano za istraživanje, učenje i igru.

 

Namještaj za vrtiće

Kod planiranja namještaja razmislite o uređenju svih soba. Osim vrtićkih soba koje su primarne, tu spada ured za ravnatelja, soba izolacije, garderobe za odgajatelje, ured pedagoške službe i sobe za sastanke. Vrlo je bitno da se o namještaju razmišlja na vrijeme i da se uklapa u izvedbeni plan arhitekta.  Nabrojati ćemo dijelove namještaja koje svaka soba treba sadržavati:

1. Police za skladištenje i pregrađivanje centara

Police su vrlo bitne radi organizacije prostora i same funkcionalnosti sobe. Postoje različite vrste polica:

  • zatvorenog tipa
  • poluotvorenog
  • otvorenog tipa
  • bez kotača
  • na kotačima

Bitno je naglasiti da pojedine police imaju različite namjene. Neke služe za kao pregrada za centar građenja i konstruiranja. Poželjno je da su mobilnog tipa jer se djeca na njima igraju kockama i drvenim materijalima. Isto tako postoje police za centar likovnog izražavanja, za stolno-manipulativne igre, istraživački centar itd.  Odgajatelji će sami formirati centre za učenje prema sklonostima djece i kvadraturi sobe.

2. Stolovi i sjedalice

Sastavni su dio sobe i bez njih ne možemo zamisliti opremanje vrtića. Za svaku dob postoje specifične dimenzije koje se moraju poštivati. Za najmlađe jasličare je vrlo bitno da sjedalice imaju rukohvat i odgovaraju visini cca 21 cm, stariji jasličari koriste sjedalice visine cca 26 cm. Za mješovitu vrtićku skupinu koriste se stolice visine cca 31 cm, a za predškolce  cca 35 cm. Stolovi dolaze u različitim oblicima, ali najviše se koriste kružni i kvadratni stolovi. 

3. Mekani kutak

Pod mekani kutak spadaju:

  • trosjed
  • dvosjed
  • jednosjed
  • strunjače
  • tabure
  • jastuci
  • vreće za sjedenje....

Ovdje smo nabrojali samo neke od najbitnijih dijelova. Svaka soba sadrži određene mekane kutke kao dio tihog centra. Predstavljaju oazu za mir i relaksaciju.

oprema za vrtiće - mekani kutići

4. Kuhinja za djecu, kazalište, frizerski salon...

Kod uređenja obiteljskog  centra i dramske igre koriste se:

  • kuhinja
  • tržnica
  • frizerski salon
  • kazalište
  • ambulanta...

Djeca obožavaju ovaj centar gdje razvijaju svoje imitativne vještine. Ovdje koristimo materijale od vodootpornog špera koji štiti natječaj od oštećenja.

5. Oprema za vrtiće - ormar, stol i sjedalica za odgajatelje

Za skladištenje dokumentacije u svakoj sobi je potreban jedan funkcionalan ormar. Odgajatelji imaju veliki broj dokumentacije koju je potrebno adekvatno skladištiti. Vrlo je bitno da se ormar pričvrsti u zid zbog sigurnosti djece. Anatomska sjedalica i kvalitetan stol važne su za svakog odgajatelja.

6. Garderobni ormari

O garderobnim ormarima smo već pisali na početku teksta. Postoje različite varijante:

  • garderobni ormari zatvorenog tipa
  • otvorenog tipa
  • garderobni ormari s pomičnim sjedištem
  • dvostruki garderobni ormari

Ovisno o kvadraturi prostora, unaprijed možemo isplanirati prostor za garderobe. Često se dogodi da zbog većeg broja djece i male kvadrature , moramo izrađivati posebne garderobe po mjeri. Visina sjedišta za jasličare iznosi cca 25 cm, za mješovitu skupinu cca 3 cm i za predškolce cca 35 cm.

7. Koji namještaj za vrtiće nam je još potreban?

Za kompletno uređenje vrtića potrebno nam je dosta specifičnog znanja i iskustva. Za određene uzraste poput jasličara korisniku su neophodne prematalica za djecu, krevetići za djecu, ormari za skladištenje kreveta i posteljine itd. Ukoliko vam treba detaljna pomoć, rado ćemo odgovoriti na pitanja.

Osmišljavanje prostora i 3D dizajn

Pomažemo i vodimo vas kroz kompletan proces opremanja. S obzirom na sklonosti klijenta u dogovoru s arhitektom, planiramo prostor i donosimo idejna rješenja. Nakon detaljnih konzultacija donosimo vam i konkretan 3D plan.  Evo kako to izgleda:

oprema za vrtić - kompletna oprema za vrtić

opremljeni kutići za igru i učenje u vrtiću

 

Oprema za dječje vrtiće - kako urediti sobu?

Donosimo i primjer jedne naše sobe koje smo uredili unutar našeg projekta. Kao što smo i prethodno napomenuli prije samog ulaska u sobu negdje morate ostaviti svoje stvari. Naši garderobni ormari imaju i kutna rješenja gdje maksimalno koristimo prostor. U atraktivnim bojama, sjedišta su prilagođena dobi djece i brojnim pretincima za ostavu stvari. Na dnu se nalaze metalne prečke za skladištenje obuće.

garderobni namještaj za odlaganje odjeće u vrtiću

Konzultirajte se s odgajateljima prije samog planiranja sobe, oni će ionako tu boraviti većinu vremena. Većina odgajatelja voli pokretan namještaj jer ga je lakše premještati i formirati nove centre za igru. S vremenom uvijek ista soba dosadi i dobre su nove preinake. Samim premještanjem i spajanjem različitih dijelova "osvježili ste sobu". 

namještaj za vrtiće - stolovi, stolice i police

 

Koje materijale koristit kod samog uređenja vrtića?

Iverica je kompozitni materijal izrađen od drvenih vlakana, često korišten zbog svoje pristupačnosti i raznovrsnosti dizajna. Šperploča, napravljena od tankih slojeva drveta, poznata je po svojoj čvrstoći i stabilnosti. MDF (Medium Density Fibreboard) je još jedan kompozitni materijal, gušći i teži od iverice, pogodan za oblikovanje i bojanje.

Masivno drvo, poput bukve, hrasta ili javora, cijenjeno je zbog svoje prirodne ljepote, izdržljivosti i ekološke prihvatljivosti. Namještaj od masivnog drveta pruža toplinu i estetiku prostoru, stvarajući ugodno i privlačno okruženje za djecu.

Prednosti i nedostatci pojedinih materijala prikazani su u tablici ispod:

Materijal Prednosti Nedostatci
Iverica - Pristupačna cijena
- Raznovrsnost dizajna i boja
- Lako se čisti i održava
- Manja otpornost na vlagu
- Mogućnost oštećenja rubova
- Niža izdržljivost u odnosu na masivno drvo
Šperploča - Velika čvrstoća i stabilnost
- Otpornost na savijanje i uvijanje
- Pogodna za teže opterećenje
- Viša cijena od iverice
- Ograničen izbor završnih obrada
- Vidljive slojeve na rubovima
MDF - Glatka i jednolična površina
- Pogodna za bojanje i obradu
- Dobra stabilnost i čvrstoća
- Osjetljivost na vlagu
- Teži za obradu od iverice
- Potencijalno otpuštanje formaldehida
Masivno drvo - Prirodna ljepota i toplina
- Izvrsna izdržljivost i trajnost
- Ekološki prihvatljiv materijal
- Viša cijena
- Zahtijeva redovito održavanje
- Osjetljivost na promjene temperature i vlage

Odabir materijala za opremanje vrtića ovisit će o specifičnim potrebama, budžetu i željenom stilu uređenja. Kombinacijom različitih materijala, poput iverice, šperploče, MDF-a i masivnog drveta, moguće je stvoriti funkcionalan, siguran i estetski privlačan prostor za boravak i odrastanje djece u vrtiću.

 

Didaktičke igračke isto su dio opreme za vrtiće

Djeca najviše obožavaju prirodne materijale i zato je drvo uvijek izbor broj 1. Didaktička igračka je ona koja privuče pažnju djetetu, zainteresira ga, potiče da nalazi rješenje, razvija motoriku, poboljšava koncentraciju…i najvažnije, ZABAVI GA! Obavezno moramo voditi brigu o različitim dobnim skupinama i njihovim sklonostima. Donosimo odličan tekst o didaktičkim igračkama po različitim dobnim skupinama.

DOBRE DIDAKTIČKE IGRAČKE:

  • lopte, gol, koš
  • bicikl, romobil
  • igre s traženjem rješenja ( zagonetke, umetaljke, puzzle…)
  • likovni pribor ( krede, flomasteri, pastele, škare, plastelin…)
  • glazbene igračke – instrumenti
  • igre uloga
  • društvene igre s jasnim pravilima
  • konstruktori za slaganje
  • slikovnice i kratke priče
  • kartice sa slovima i brojkama

Ovdje možeš pronaći bogat izbor didaktike za sve uzraste.

 

Uređenje prostora za odgajatelje

Već smo napomenuli da unutar svake sobe se nalazi kvalitetna anatomska sjedalica, stol i ormar za odgajatelje. Unutar vrtića odgajatelji će imati i posebni prostor za presvlačenje i sobu za sastanke. Treba kreativno osmisliti i njihov prostor kako bi sam posao bio što ugodniji.

Naravno tu su i dječja igrališta...

Namještaj za vrtiće i oprema za dječje igralište dio su iste cjeline. Gotovo svaki dječji vrtić ima igralište i to je nešto o čemu isto tako trebate razmišljati. Koje igračke odabrati ovisi o samim dimenzijama igrališta i sigurnosnoj zoni. Tijekom igre uvijek može doći do nepredvidivih situacija, jednostavno zaštitite se na vrijeme. Razmislite o podlozi koju ćete staviti na tlo i mogućnosti antistres podloge?

Naravno sve ovisi o budžetu i to je sasvim razumljivo. 

 

Zaključak:

Sam posao opremanja sobe ili potpuno novog vrtića zahtjeva dosta truda i iskustva rada. Oprema za vrtiće treba biti kvalitetna i provjerene kvalitete. Često ljudi posegnu za jeftinijim verzijama koji imaju kratak rok trajanja. Da bi se napravila nekakva ušteda ide se na nižu kvalitetu i kraći vijek trajanja. Od iznimne je važnosti da je namještaj provjeren i funkcionalan u prostoru. Ukoliko trebate pomoć oko uređenja vrtića, popunite našu kontakt formu. Rado ćemo vam pomoći u svim pitanjima.

Najnovije

Bubnjevi za djecu: Otkrijte čarobni svijet ritma i kreativnosti

Bubnjevi za djecu su savršen alat za poticanje razvoja, kreativnosti i samopouzdanja. Istražite čaro..

Didaktičke igračke za četverogodišnjake - Igrom do znanja

Didaktičke igračke za četverogodišnjake kao ključ optimalnog razvoja. Naši savjeti pomoći će vam oda..

Didaktičke igračke za dvogodišnjake - naš top 3 izbor u 2024.

Didaktičke igračke za dvogodišnjake - razvijaju vještine, potiču maštu i donose osmijeh. Kupi kvalit..

Kasica za djecu - Izgradite temelje financijske pismenosti

Otkrijte kako kasica za djecu može biti moćan alat za poučavanje štednje i financijske odgovornosti...

Igračke za trogodišnjake - edukativne i zanimljive igre 2024.

Otkrijte najbolje igračke za trogodišnjake! Razvijajte kreativnost, motoriku i maštu svojih mališana..