Tablica množenja - 5 trikova za brže učenje
KAKO SVLADATI TABLICU MNOŽENJA?
Imam osjećaj da bi tablicu množenja, da je živo biće, imala potrebu osloviti sa GOSPOĐA TABLICA MNOŽENJA. Ne znam zašto ali oduvijek nekako poštujem ovaj matematički „sistem“ za učenje operacije množenja.
Ustvari, znam zašto. Ako ne svladaš tablicu množenja na vrijeme - u velikom si problemu prijatelju!
ŠTO JE TABLICA MNOŽENJA?
Samo ime kaže; tablica uz koju se lakše svlada množenja brojeva do 10. Brojevi od 0 do 10 poredani su u okomitom i vodoravnom smjeru. Na lak način – u sjecištu pravaca dva broja, otkrije se njihovo rješenje/umnožak.
Ovdje možeš pronaći našu kompletnu ponudu matematičkih igara.
TABLICA MNOŽENJA I DIJELJENJA DO 100
Mnogo puta sam čula roditelje ( ali i djecu ) kako govore da imaju problema s tablicom DIJELJENJA. Pa da odmah razjasnimo: tablica dijeljenja NE POSTOJI! Postoji samo tablica množenja i već godinama se uči po istom principu: UČENJE NAPAMET.
"Tablica dijeljenja" ne može se prikazati na jednostavniji način nego kao dijeljenje s brojevima do 10 prikazano po stupcima. Također se uči napamet
Veza množenja i dijeljenja
Isto kao i kod zbrajanja i oduzimanja, postoji veza između ovih računskih operacija. Množenje i dijeljenje može se dovesti u vezu na način da napravimo zamjenu mjesta brojeva, a znak množenja pretvorimo u dijeljenje.
Evo primjera:
20 : 10 = 2
zamijenimo mjesta brojevima te znak operacije:
10 x 2 = 20
Uočavamo da su brojevi ostali isti, no zamjenom mjesta i znaka operacije dobili smo novu računsku operaciju - i tako dokazali vezu među množenjem i dijeljenjem.
Proizvodi koji bi Vas mogli zanimati
ZAŠTO DJECA IMAJU PROBLEM S UČENJEM?
Većina djece bez poteškoća usvoji jednostavnije matematičke operacije poput zbrajanja i oduzimanja međutim, s množenjem i dijeljenjem je dosta teže. Zbrajanje i oduzimanje je lakše predočiti u glavi. Imam 6 bombona i baka mi da još 3. Koliko imam ukupno bombona?
U ovom zadatku dijete će lako doći do rješenja. Možda pomoću prstiju ili štapića a možda jednostavno u glavi broju 6 pribroji još 3 i dođe do rješenja. U množenju i dijeljenju računanje je složenije pa djeca teže i dolaze do rješenja.
MATEMATIKA BEZ TAJNI - KAKO TABLICA MNOŽENJA OLAKŠAVA RAČUNANJE?
Tablica množenja zaista je veliki izazov za djecu. Prvo, to je previše brojeva i previše kombinacija a drugo – ukoliko djeca ne nauče tablicu množenja na vrijeme, kasnije će definitivno teže pratiti gradivo. Činjenica je da je veliki je dio posla prebačen na roditelje.
Zapravo se tablica množenja ni ne uči u školi, samo se obradi broj. Onoliko koliko se djeca, odnosno roditelji kući posvete učenju, toliko će dobro i brzo dijete svladati tablicu množenja.
Ali zašto je tablica množenja tako važna? Pa, postoji nekoliko razloga. Prvo, omogućuje nam brže i efikasnije izračunavanje rezultata množenja. Umjesto da koristimo dugotrajne postupke za svaki pojedinačni broj, tablica nam omogućava da izbjegnemo ponavljajući taj postupak. To znači da možemo biti brži i precizniji u izvođenju računskih operacija.
Drugo, igra važnu ulogu u razvoju matematičkih vještina. Kroz redovito korištenje tablice množenja, učenici postaju sve vještiji u množenju brojeva. Pamćenje rezultata postaje rutina, a brzina izračunavanja se poboljšava. Ovo je ključno za daljnje napredovanje u matematici i razumijevanje složenijih matematičkih koncepta.
Ona također ima praktičnu primjenu u svakodnevnim situacijama. Kada trebamo izračunati ukupnu cijenu nekoliko istih proizvoda ili podijeliti predmete u jednake skupine, pomaže nam da to učinimo brzo i precizno.
TABLICA MNOŽENJA ZA PRINTANJE
Za početak, pripremili smo ti malu pomoć; isprintaj svom školarcu TABLICU MNOŽENJA i PRIKAZ DIJELJENJA DO 100. Bit će puno lakše kad je sve na jednom mjestu.
5 TRIKOVA ZA BRŽE UČENJE
Donosimo 5 „trikova“ kako brže i lakše naučiti tablicu množenja:
1. svakako prvo što treba naučiti je da svaki broj u tablici pomnožen s 0 uvijek daje umnožak 0 ( 4*0 = 0 )
2. svaki broj pomnožen s brojem 1 daje umnožak samog sebe (5 * 1 = 5)
3. svaki broj pomnožen s brojem 10 daje umnožak samog sebe uz 0 (7 * 10 = 70 )
4. bez obzira na poredak brojeva u množenju umnožak je uvijek isti ( 6*3 = 3*6 )
5. množenje s brojem 2 samo udvostručuje broj ( 3 * 2 = 6, 3 + 3 = 6)
Nakon što znamo ovih nekoliko trikova, ne preostaje ništa drugo nego samo VJEŽBA, VJEŽBA I VJEŽBA. Ne postoji drugi i lakši način. Što više dijete ponavlja tablicu, to će ju prije naučiti. I nije neka filozofija. Nije ni lako, ima tu kombinacija koliko hoćeš.
Mi kao roditelji trebali bi u svakoj slobodnoj prilici ubaciti množenje. Nekoliko puta u danu samo u prolazu dobaci svom matematičaru zadatak. Postat će mu zabavno, a i bit će sve bolji i bolji, vidjet ćeš!
MATEMATIKA I PRINCIPI RAČUNSKIH OPERACIJA
Principi računskih operacija obuhvaćaju osnovna pravila koja se primjenjuju prilikom izvođenja matematičkih operacija poput zbrajanja, oduzimanja, množenja i dijeljenja. Ti principi omogućuju konzistentnost i točnost izvođenja računskih operacija. Evo nekoliko osnovnih principa:
1. Princip komutativnosti: vrijedi za zbrajanje i množenje. Prema njemu, redoslijed faktora koje zbrajamo ili množimo ne utječe na konačan rezultat. Na primjer, a + b = b + a i a * b = b * a.
2. Princip asocijativnosti: Ovaj princip također vrijedi za zbrajanje i množenje. Prema njemu, grupiranje faktora koje zbrajamo ili množimo ne utječe na konačan rezultat. Na primjer, (a + b) + c = a + (b + c) i (a * b) * c = a * (b * c).
3. Princip distributivnosti: Vrijedi za zbrajanje i množenje. Prema njemu, množenje jednog broja s umetnutim zbrajanjem ili oduzimanjem drugih brojeva odnosi se na množenje svakog pojedinog broja s tim brojem. Na primjer, a * (b + c) = (a * b) + (a * c).
4. Princip identiteta: Ovaj princip vrijedi za zbrajanje i množenje. Prema njemu, postoji poseban broj koji, kada se zbroji s bilo kojim brojem, ne mijenja taj broj, niti utječe na rezultat množenja. Za zbrajanje, taj broj je nula (0), dok je za množenje broj jedan (1). Na primjer, a + 0 = a i a * 1 = a.
5. Princip inverznosti: Ovaj princip vrijedi za zbrajanje i oduzimanje, te za množenje i dijeljenje. Prema njemu, za svaki broj postoji drugi broj koji, kada se zbroji (ili oduzme) s njim, daje rezultat nula, dok za množenje i dijeljenje postoji drugi broj koji, kada se pomnoži (ili podijeli) s njim, daje rezultat jedan. Na primjer, a + (-a) = 0 i a * (1/a) = 1.
Ti principi računskih operacija su osnova za izvođenje matematičkih operacija i omogućuju nam dosljednost i preciznost pri rješavanju različitih matematičkih problema.
TABLICA MNOŽENJA DO 100 - 3 IGRE KOJE POMAŽU U UČENJU
U nastavku predstavljamo više mogućnosti...
1. DRVENA TABLICA MNOŽENJA
Potiče djecu na igru i zabavu ali i usputno učenje. Već i samo slaganje kockica u kutiju - na zadano mjesto, učenje je tablice množenja. Bude li se ova igra igrala svakodnevno barem 5 minuta, nema straha da se tablica množenja neće naučiti!
2. IGRA UČENJE MNOŽENJA
Želiš li da tvoje dijete sam bude i učitelj i učenik u ovoj igri, onda si našao pravu stvar. Razvojni didaktički materijal za svladavanje matematike, posebna je po tome što okretni drveni valjci s jedne strane pokazuju zadatak - s druge rješenje. Ova metoda je odlična jer djeca vizualno otkrivaju rješenje i lakše pamte.
3. NAUČI MNOŽITI
U pakiranju dolazi sto čvrstih i izdržljivih kartica sa zadacima. Izvuci karticu, pročitaj zadatak i izračunaj ga - zatim potraži karticu s rješenjem te ih spoji u par. Dimenzije kartica: 3.5 x 6 cm, preporučeno za dob od 7 do 9 godina.
Pročitaj naš tekst o matematičkim igrama za djecu od predškolskog uzrasta do 4. razreda osnovne škole.
TEKSTOVI KOJI BI TE MOGLI ZANIMATI
- Abakus kao osnova matematike za djecu
- Kinetički pijeska i njegove brojne prednosti
- Hrvatska abeceda - savjeti za učenje
ZAKLJUČAK
Vjerujem da će ti ove igre razviti matematičke vještine i da ćeš se pritome još i dobro zabaviti. Bilo bi dobro i da pročitaš naš tekst o abakusu za djecu (matematika i zabava za djecu) . Vrlo je koristan za sve one koji se vole baviti matematikom. Sretno u radu...
POSTANI NAŠ PRIJATELJ
Sviđaju ti se naši radovi? Teme su korisne za tebe?
Prijavi se i primaj naše promo ponude, prvi čitaj najnovije članke i osjeti pogodnosti članstva u Liber Media svijetu!
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA
Mora li se tablica množenja učiti napamet?
Tablica množenja sadrži 100 brojki. Čini se previše za upamtiti, no tablica je vrlo logički napravljena tako da ju je najlakše naučiti napamet. A to je moguće samo uz vježbu.
Kako najbrže naučiti tablicu množenja?
Nije važna brzina učenja već točnost. Svakodnevna vježba svakako će ubrzati učenje tablice množenja. Što više vježbe, brže će se svladati.
Što ako dijete ima poteškoće s učenjem tablice množenja?
Forsiranjem nećemo ništa postići. Takvom djetetu važno je što više pojednostaviti učenje. Podijelite učenje tablice na etape; prvo neka nauči da su svi brojevi pomnoženi s 1 – ti isti brojevi. Zatim da su brojevi pomnoženi s 10 – ti isti brojevi samo s nulom.
Može li se tablica množenja zaboraviti?
Teško. Tablicu množenja koristimo gotovo svakodnevno u životu. Kao s biciklom, kad jednom naučiš, to je to!
Tablica množenja za printanje
U našem tekstu nalazi se tablica množenja kao i dijeljenje brojeva do 100 koje možeš potpuno besplatno isprintati i olakšati učenje!